SPS III - biwak przyrodniczy w Kątach Rybackich

W dniach 25-26.05.2022 r uczniowie  z kl.4-8, którzy uczestniczą w zajęciach przyrodniczych, w ramach realizowanego projektu SPSIII w naszej szkole brali  czynny  udział przez dwa dni w  nadmorskich warsztatach przyrodniczych  w Kątach Rybackich. W pierwszym dniu pobytu, uczniowie brali udział w zajęciach z etymologii- poszerzając wiedzę na temat owadów.

Na co dzień nie zauważamy drobnych bezkręgowców żyjących w trawie, w ziemi, czy w koronach drzew. Wystarczy się zatrzymać i przyjrzeć tym maleńkim stworzeniom, by zrozumieć, że są nieodzownym elementem świata w którym żyjemy. Zajęcia terenowe odkryły  przed uczniami bogactwo tego mikro- świata. W trakcie zajęć  uczniowie mieli okazję poławiać owady oraz zgłębiać ich tajniki i zwyczaje.   Kolejnym zajęciem przeprowadzonym w tym dniu, była obserwacja nocnych zwierząt do których należą nietoperze. Uczniowie poznali tajniki echolokacji z której to korzystają nietoperze. Prowadzący również przedstawił podstawowe informacje dotyczące biologii i ekologii nietoperzy. Zwrócił uwagę uczniom na powszechnie panujące wyobrażenia i stereotypy dotyczące tej grupy ssaków. Podczas zajęć terenowych o zmroku, uczniowie poszukiwali nietoperzy w najbliższej okolicy.

W drugim dniu pobytu  na warsztatach, uczniowie wraz z prowadzącym udali się do Ujścia Wisły w Mikoszewie na zajęcia ornitologiczne. Celem tych zajęć było:

• Zapoznanie z problematyką śpiewu ptaków
  • Poznanie nowych terminów: terytorializm
  • Rozwijanie wrażliwości słuchowej
  • Zwrócenie uwagi na różnorodność głosów w lesie
  • Rozpoznanie pospolitych ptaków po śpiewie
  • Umiejętność posługiwania się lornetką
  • Zachęcenie do samodzielnego poznawania ptaków w swoim otoczeniu
  • Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych.
  • Umiejętność odpowiedniego zachowania się w tereni
  • Udanie się na obserwacje ptactwa wodnego do Rezerwatu Przyrody „ Mewia Łacha”

Dziękujemy prowadzącym za tak dużą porcję wiedzy z różnych dyscyplin przyrodniczych.  Nie są to nasze ostatnie  spotkania z florą i fauną obszarów położonych w obrębie Morza Bałtyckiego I czekamy z utęsknieniem na dalszą owocną współpracę .

Dzisiaj jest 25 maja 2024 Imieniny obchodzą:
Grzegorz, Urban, Magda