Company Logo

„Bogactwo naszych serc” - Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży 2018

           

      W sobotę 9 czerwca 2018r. zakończył się pierwszy etap tegorocznej Polsko-Rosyjskiej Wymiany Młodzieży: Młynary – Ladushkin dofinansowanej ze środków Centrum
Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w ramach przedsięwzięcia podejmowanego na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko-rosyjskich. Projekt realizowała Szkoła Podstawowa w Młynarach we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Młynary.

Młodzież z Rosji  poznawała Małą Ojczyznę Polaków, a we wrześniu zapozna się z tradycjami, obyczajami ich wschodnich kolegów.

Celem projektu „Bogactwo naszych serc” jest rozwijanie współpracy, kontaktów, budowanie dialogu międzykulturowego, przełamywanie barier, stereotypów, uprzedzeń. Wymiana ma również wymiar edukacyjny i oparta jest na ścieżce tematycznej "Unikalność małych ojczyzn bogactwem Polski i Rosji".

 

Uczniowie zakwaterowani byli w gospodarstwie agroturystycznym - Ziołowy Dzbanek
w Sąpach, gdzie w otoczeniu przyrody poznawali się nawzajem. Opiekunom i uczestnikom cały czas towarzyszyła niezastąpiona pani tłumacz.

Podczas wizyty w Polsce młodzież uczestniczyła w różnorodnych działaniach: warsztatach
i wyjazdach edukacyjnych, a także lokalnych imprezach pokazujących unikalność Młynar
i okolic.

Warsztaty i wyjazdy zorganizowali nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej
w Młynarach, którzy swoim zaangażowaniem sprawili, że goście czuli się u nas dobrze. Przeprowadzone były: warsztaty integracyjne, przedstawienia teatralne, zwiedzanie Młynar
ze zbieraniem materiału zdjęciowego, miejska gra terenowa w Młynarach, wyjazd edukacyjny do pobliskiego Fromborka i poznanie unikatowego miejsca rozsławionego przez postać Mikołaja Kopernika, rejs statkiem do Krynicy Morskiej, jednego z najpopularniejszych kurortów w Zatoce Gdańskiej oraz odwiedziny na elbląskiej Starówce, która jest częstym miejscem spacerów pobliskiej społeczności.

Kulturę i tradycje młodzi ludzie poznawali poprzez realizację zajęć pt.: Wspólne słowiańskie tradycje pielęgnowane w Młynarach i w Ladushkinie” – warsztaty robienia wianków, tworzenie choreografii tańca ludowego, warsztaty krawieckie – wykonywanie stroju do przedstawienia przygotowywanego na imprezę lokalną – Piknik Rodzinny, wieczorne puszczanie wianków na wodę i wróżby z tym związane, warsztaty rękodzieła ludowego, a także warsztaty kulinarne związane z lokalnymi produktami.  Wielkim sukcesem okazał się występ podczas Pikniku rodzinnego, na którym uczestnicy wymiany zaprezentowali nowoczesny mix tradycyjnych tańców z różnych krajów.

Łzy, które pojawiły się w oczach uczestników wymiany, udowodniły, ze młodzież zżyła się
 ze sobą oraz, że granice państwowe i bariery językowe nie przeszkadzają w przyjaźni
i integracji.

Podczas wizyty szczególny nacisk kładziony jest na współpracę i współdziałanie młodzieży obu krajów, nawiązanie i późniejsze podtrzymywanie kontaktów.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w pracę nad projektem

Dzisiaj jest 29 marca 2024 Imieniny obchodzą:
Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

eDziennik

Logowanie



Odwiedza nas 246 gości oraz 0 użytkowników.


(c) 2011-2012 Zespół Szkół Młynary